Yaz Kampımız

Bu yaz muhteşem bir yaz kampı yapmayı uzun süredir planlıyorduk, çeşitli seçenekler arasında mavi bayraklı Akarca Plajını seçtik. Dört gün kampın ve plajın tadını çıkardık. Kampımızın en güzel yanı büyük bir dostluk kampı olması ve Artvin Şavşat’tan izci kardeşlerimizin de bizimle beraber olmasıydı. Böylece Bilim İzcileri, Salyangoz İzcileri ve Sahara İzcilerinden 55 izci katılmış oldu.

2 Eylül Pazartesi saat 11:00’de Ulamış’ta buluştuk, son hazırlıklarımızı yapıp servisle kamp yerine hareket ettik.Saat 13:00’te bütün çadırlar kurulmuş, kamp yerimiz hazırlanmıştı. Açılış töreninden sonra biraz serbest zaman geçirdik ve kendimizi plaja attık. Bol bol yüzdük, çeşitli deniz etkinlikleri yaptık. Plajdan sonra istasyon çalışmalarında flama boyama ve izci tesisi çalışmaları yaptık. Akşam yemeğinden sonra kamp ateşi başında Server Abla’yla keyifli bir söyleşi yaptık. Yat borusu saat 22:00’de çaldı, günün yorgunluğu üzerimize çöktüğünden hemen uyuduk.

Salı günü saat 08:00’de uyandık ve artık çok alışkın olduğumuz tipik bir kamp sabahı yaşadık; yani bayrak töreni, kahvaltı ve teftiş. Çok geç olmadan plaja gittik ve öğle yemeğine kadar plajda kaldık. Yemekten sonra parkur yarışmaları başladı, çok eğlenceliydi. Biraz serbest zamanın ardından aşama ve kıdem kazanımlarımızın değerlendirildiği mülakatlar ve bire bir çalışmalar yapıldı. Yemekten sonra gece yürüyüşüne çıktık ve Akarca sahili boyunca kumsalda yürüdük. Kampa dönğp biraz daha ateş başınsa sohbet ettikten sonra yat borusuyla çadırlarımıza çekildik.

Çarşamba günü sabah etkinliklerinden sonra istasyon çalışmalarında Fulya Abla bize vurmalı çalgılar eşliğinde bir şarkı öğretti, hazır orkestra kurulmuşken biz de ona izci şarkılarımızı söyledik. Sonra yine plaja gittik, öğle yemeğine kadar denizin tadını çıkarttık. Akşam ateş gecesi olduğundan yemekten sonra çeşitli hazırlıklar yaptık. Yemek bittikten sonra saat 20:00’de kamp ateşimiz yandı ve ateş etrafında buluştuk. Ateş duası ve ateş valsinden sonra gösteriler başladı. Çeşitli oyunlar, skeçler, Sahara İzcileri’nin Şavşat halk oyunları ve liderlerimizin alkışlarıyla zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Veda valsinden sonra kimse yatmak istemiyordu. Bu güzel yaz gecesinin tadını çıkarabilmemiz için yat borusu geç çaldı.

Perşembe günü önceki günlerde olduğu gibi bayrak töreni, kahvaltı, teftiş ve plaja hücum! Öğle yemeğinden önce istasyon çalışmalarında yön bulma, iz takibi, izci ateşleri, çakı eğitimi yapıldı. Yemekten sonra ise düğümler ve şifrecilik çalışmaları yaptık. Saat 15:00’te kapanış törenimiz yapıldı, sonrasında kampa bir hüzün çöktü. Çadırları topladık, çevre temizliği yaptık. Sahara izcileri otobüsleriyle kamptan ayrılırken duygusal anlar yaşadık. Saat 17:00’de biz de otobüsümüze binip kamptan ayrıldık. Geriye bu güzel kampın ömür boyu hafızamızdan silinmeyecek hatıraları kaldı.