Uyanış 2019, Bahar Kampımız

Bilim İzcileri onüçüncü kampını 10-12 Mayıs tarihleri arasında Seferihisar’ın Düzce Köyü’nde gerçekleştirdi. Salyangoz İzcileri ile iki küme, yedi oba, dört lider ve yaklaşık 32 izci ile gerçekleştirilen kampta yoğun bir program uygulandı.

Baharın gelişini doğanın uyanışını ifade etmek adına, bahar kampımız için “uyanış” temasını benimsedik. Ayrıca birliğimizin Samsun’daki Doğuş kampına katılamasak da, aynı duygulala 100 sene önce 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’nun uyanışını saygıyla anmak istedik. Bu kamp aynı zamanda ünitelerimiz, bölgemiz ve ülkemiz için izciliğin güzel günlere uyanışına dair dileklerimizi de ifade ediyor. 

Bilindiği gibi ünitelerimizde izci aşamaları ve kıdem çalışmaları bire-bir öğretim ve takip ile yürütülmektedir. Bizim için her bir izci biriciktir, tamdır, zinde ve daima hazırdır. İzciler lider rehberliğiyle kendi karakter ve ilgi alanlarına uygun izci aşamalarını kendileri seçerler. Bu yaklaşımla Uyanış kampında, istasyon çalışmalarına ayrılan saatlerde izciler katlacakları istasyonları kendileri seçtiler. Aşcı (43) aşaması çalışmalarında kampın bütün yemeklerini istasyona adını yazdıran izciler hazırladı. Fotoğrafçı (46) aşamasına katılan izciler bu alanda temel kazanımlar elde ettiler; fotoğrafçılığın üç temel parametresi olan diyafram, enstantane ve duyarlılık kavramlarını tanıdılar. Balıkçı (68) aşamasında katılımcılar balıkçılık türlerini ve etiğini, sportif balıkçılığı ve olta hazırlamayı öğrendi. Planladığımız bir balık avı etkinliğinde kendi hazırladıkları oltayla ilk balıklarını tuttukları anda balıkçı armasına hak kazanacaklar. Dans istasyonuna katılan izciler dansın aslında ne kadar geniş bir kavram olduğunu öğrendiler. İnsanın doğasında var olan bir davranış biçimi olarak dansın amaç ve felsefesini, insanlığın ortak kültürü içindeki yerini, dans tirlerini öğrendiler. Verilen bir konuyu dansla anlatmaya yönelik doğaçlama görevlerini yaptılar. Düğümler istasyonunda ise izciler eksiklerini tamamladı. Böylece Kaptan Serim Lider’imizin sayesinde ünitelerimizde temel izci düğümlerini bilmeyen izci kalmadı.

Cumartesi gün batımından sonra ateş başında toplandık. Ateş valsi ve ateş duamızdan sonra gösteriler başladı. Şarkılar, danslar, skeçler ve oyunlarla zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Ateş gecemize sadece daha önce hiç ateş gecesi görmemiş veliler davetliydi. Busen, Esin, Yavuz, Emel ve Ayhan liderlerimizin süpriz ziyareti bizi çok sevindirdi. Gösterilerimizin arasında liderlerimizin oynattığı oyunlarla neşelendik, coştuk. Gösterilerden sonra 3 aday izcimiz Beray, Beren ve Kardelen ünitelerinin huzurunda liderlerine “izci sözü” vererek fularlarını taktılar. Kuzey ve Mert ikinci, Nisan ise birinci kıdem yıldızını aldı. Nihayet veda valsi ile ateş gecemizi sonlandırdık ve kısa bir sessizlikten sonra marşmelovlarımızı alıp ateş başı sohbetlerimize başladık.  İlerleyen saatlerde gece yürüyüşüne çıktık, yıldızların altında yol boyunca ilerleyip çok geç olmadan kampa döndük.

Pazar günü, önceden güzel bir hike rotası olarak liderlerimizin keşfini yaptığı parkurda 2 saatlik bir doğa yürüyüşü yaptık. Parkurumuzda karayolu yürüyüşü, dere geçişi, maki ve çalılıklar, geniş bir çayır geçişi ve orman habitatları bulunuyordu. Dere geçişinde obalar ortak akılla “problem çözme” çalışması yaptılar, ve çeşitli dere geçme yöntemleri geliştirdiler. Kimisi fırsatları değerlendirerek derenin en sığ bölümünde taşların üzerinden geçmeye çalıştı. Yere sağlam basmayı tercih eden bir oba, ayakkabı ve çoraplarını çıkararak risksiz bir çözüm geliştirdi. Kimisi ise kalıcı ve yararlı bir çözüm geliştirerek dereye bir köprü yapılmasını savundu ama buna zaman bulamadık. Coşkun Liderimiz ise “problemi başta kabul etmeme” yaklaşımıyla bodoslama suya dalıp dereyi “gülerek” geçti. Her problem izci için bir fırsattır. Lider problem çözen değil problem oluşturandır. Suyun üzerinde yürümeyi denemek belki de kuru bir şekilde dereyi geçmekten daha büyük bir kazanımdır. Kurumayı bilenler ıslanmaktan korkmaz. Eğer “daima hazırsak” yaşadığımız şey “problem” değil “eğlence”dir.  Bunun adı da izciliktir. 

Doğa yürüyüşünden sonra kampta istasyon çalışmaları devam etti. Öğleden sonra kampın toplanması için çalışmalara başladık. Kapanış töreni ve kamp armalarının dağıtılması ve vedalaşmadan sonra Saat 15:00’de Salyangoz izcileri 17:00’de ise Bilim izcileri kamptan ayrıldılar.